Karabük Valiliği, yabancılara ilişkin bir mahallenin daha Geçici Koruma ve Uluslararası Koruma kayıtları ile adres tescili işlemlerine kapatıldığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığının talimatları ile ilimizde 04.02.2022 tarihi itibari ile ülkemize giriş yapmış olan yabancılara ilişkin belirli mahallelerde kısıtlamalara gidilmiştir. Bu çerçevede 100.Yıl Mahallesi, Kılavuzlar Mahallesi, Bostanbükü Köyü, Hürriyet Mahallesi, Karıt Köyü, Karıt Mücavir Mevkii, Geçici Koruma ve Uluslararası Koruma kayıtları ile adres tescili işlemlerine kapatılmıştır. 01.07.2022 tarihi itibari ile bu yerleşim yerlerine ek olarak Bayır Mahalle eklenmiş olup geçici koruma çerçevesinde yabancılara adres tescili ve ikamet iznine kapatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı'nın resmi açılış töreni öncesi Dışişleri Şehitliği'ne ziyarette bulundu.

Türkiye'nin merkez teşkilatında ve dış temsilciliklerinde görevli büyükelçilerin katılımıyla her yıl düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'nın on üçüncüsü vesilesiyle Şehitliği ziyaret eden Çavuşoğlu'na, Bakan Yardımcıları Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Büyükelçi Sedat Önal, Yavuz Selim Kıran ve çok sayıda Türk büyükelçi eşlik etti.

 

Saygı duruşuyla başlayan törende konuşan Çavuşoğlu, "1973'ten bu yana terör örgütlerinin temsilciliklerimizi hedef alan saldırılarında diplomatlarımız ile aile mensuplarından 41 şehit verdik. Her sabah Bakanlığımızın girişinde aziz şehitlerimizin altın harflerle yazılı isimlerini görerek mesaimize başlıyoruz. Şehitlerimizin hatıralarını başta şehadet şerbetini içtikleri ülkelerde yaptırdığımız anıt ve plaketlerle her yıl düzenlediğimiz anma törenleriyle yaşatıyoruz." dedi.

Türk diplomatların şehit edilmesine ilişkin TRT World'ün 2020'de hazırladığı belgeselin çok önemli ve anlamlı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, emekli Büyükelçi Bilal Şimşir'in kaleme aldığı "Şehit Diplomatlarımız" adlı kitabın da söz konusu vahşeti ortaya koyan bir diğer anlamlı eser olduğunu dile getirdi.

 

Çavuşoğlu, basının, üniversitelerin ve diğer kurumların şehitlere yönelik terör eylemleri ve faillerinin unutulmaması için yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

 

Törene katılan şehit yakınlarına da seslenen Çavuşoğlu, "Sizler devletimizin bekası, bayrağımızın dalgalanması için şehit düşen aziz meslektaşlarımızın bize emanetisiniz. Bugün varlığınızla bizleri onurlandırdığınız için sizlere de çok teşekkür ediyorum. Acınız sadece teşkilatımızın değil milletimizin, devletimizin acısıdır. En büyük fedakarlığı yapan siz şehit yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum." diye konuştu.

Yurt dışındaki temsilciklerde görev yapan diplomatların dünyanın dört bir yanında Türkiye'yi temsil etmenin onurunu yaşadığına işaret eden Çavuşoğlu, "Dünyanın en büyük 5 diplomatik ağından birini oluşturan 255 misyonumuzla bir bölümünüz zor coğrafyalarda görev yapıyorsunuz. Devletimiz tüm gücüyle sizlerin arkasındadır. Çalışmalarımızı şehitlerimizin vatan sevgilerinin ve hizmet aşklarının rehberliğinde sürdürüyoruz. Aziz şehitlerimizin manevi huzurlarında saygı ve minnetle eğiliyoruz. Vatan onlara minnettardır. Ruhları şad olsun." ifadelerini kullandı.

 

Şehitler için edilen duanın ardından Çavuşoğlu ve törene katılan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov şehitlikteki anıta çelenk koydu.

 

Törenin sonunda Çavuşoğlu, bakan yardımcılarıyla şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

 

13. Büyükelçiler Konferansı

 

Türkiye'nin yurt dışında ve merkez teşkilatında görevli büyükelçilerinin katılımıyla 2008'den bu yana düzenlenen Büyükelçiler Konferansı'nın 13'üncüsü bu yıl 6-12 Ağustos'ta Ankara'nın yanı sıra Kayseri ve Nevşehir'de düzenleniyor.

 

Türk dış politikasına dair kapsamlı değerlendirmelerin yapılacağı konferansın bu yılki teması "2023 ve Ötesinde Akil ve Müşfik Türk Diplomasisi" olarak belirlendi.

 

Konferans kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilecek büyükelçilere bakanlar, üst düzey kamu görevlileri ve bazı yabancı konuklar hitapta bulunacak.

 

Bu yılki konferansa, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor'un katılması ve büyükelçilere hitapta bulunması öngörülüyor.

 

Konferansın yabancı konukları arasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Schmid, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bucaro Flores da yer alıyor.

 

Çavuşoğlu ve büyükelçiler, Konferansın son gününde Kayseri ve Nevşehir'i ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunacak.

Devamını Oku

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü, toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancının İstanbul'da yasal olarak ikamet ettiğini duyurdu.

Son dönemde sıkça gündeme gelen sığınmacıların durumuna ilişkin son veriler paylaşıldı.

İmamoğlu 'İstanbul'da 2,5 milyon yabancı var' demişti
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'dramatik göçün tam göbeği' diye nitelendirdiği İstanbul'da, yerleşmiş, sığınmacı, mülteci ya da oturma izni almış 2 milyon 500 bin yabancı bulunduğunu söylemişti.

İmamoğlu'na İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nden yanıt geldi.

Göç İdaresi son rakamları açıkladı
Göç İdaresi Müdürlüğü, 746 bin 16 ikamet izni sahibi yabancı, 548 bin 108 geçici koruma sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancının İstanbul'da yasal olarak ikamet ettiğini açıkladı.

1 milyon 294 bin 124 göçmen ikamet ediyor
İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"İstanbul'da bulunan yabancılara yönelik tüm işlemler, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında yürütülmektedir. Hâli hazırda ilimizde; 746 bin 16 ikamet izni sahibi yabancı, 548 bin 108 geçici koruma sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancı yasal olarak ikamet etmektedir. İlimizde yasal kalış hakkına sahip yabancılar, ilgili mevzuat kapsamındaki hak ve hizmetlere erişebilmektedir. Yasal kalış hakkı bulunmayan kaçak göçmenlerin ise herhangi bir kamu hizmetinden faydalanması mümkün değildir. Kaçak göçmenler, kolluk birimlerimiz tarafından tespit edildiği anda, haklarında gerekli adli ve idari işlemler başlatılmakta ve Müdürlüğümüzce sınır dışı işlemi uygulanmaktadır"

"Denetimlerde 19 bin 32 kaçak göçmen, sınır dışı edildi"
İlimizde ocak ayından bugüne kadar yapılan denetimlerde 94 bin 708 kaçak göçmen hakkında yasal işlem yapılmış ve 19 bin 32'si doğrudan İstanbul Havalimanı'ndan ülkelerine sınır dışı edilmiştir. Hakkında işlem yapılan 66 bin 524 kaçak göçmen ise sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda diğer illerde bulunan geri gönderme merkezlerine sevk edilmiştir. Bununla birlikte, il genelinde yabancılara ait 7 bin 975 işletme tabelasının mevzuatımıza uygunluğu denetlenmiş, 5 bin 768 iş yeri tabelası standartlara uygun hale getirilmiş, 2 bin 207 iş yeri tabelası hakkında işlemler devam etmektedir. "

Devamını Oku

MİTHAT YURDAKUL Ankara - İl Göç İdarelerinden ticaret odaları ve şoförler odalarının da arasında bulunduğu kurumlara gönderilen yazıya göre taksiler, il dışına yabancı yolcu taşımaları halinde, gerekli belgeleri kontrol etmek zorunda olacak. Söz konusu belgeleri kontrol yükümlülüğüne uymayan taksiciler hakkında Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca idari para cezası uygulanacak ve göçmen kaçakçılığından adli işlem yapılacak. TIR parklarında da kamera sistemi zorunlu olacak, denetimler arttırılacak.

 

SURİYELİLERE ÇİFTE BELGE

 

Türkiye’de uluslararası koruma başvurusu uygun bulunan yabancılar, İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından verilen Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi’ni yanlarında bulunduracak. Bu belgelerde geçerlilik süreleri yer alacak. Bu kapsamdaki yabancılara, seyahatleri halinde bir de yol izin belgesi ile izin verilecek. Uluslararası koruma statü sahibi yabancılar, iller arası seyahatlerinde her iki belgeyi de taşımak zorunda olacak.

 

Geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler de yine Göç İdareleri tarafından verilen Geçici Koruma Kimlik Belgesini yanında bulunduracak. Suriye uyruklular, kayıtlı oldukları ilden başka bir ile gitmek istemeleri halinde, kayıtlı oldukları ilden “yol izin belgesi” de temin edecek, yolculukları sırasında her iki belgeyi de üzerlerinde bulunduracak. Vizeye veya vize muafiyetine sahip olan yabancılar, yanlarında pasaportlarını bulundurmak kaydıyla şehirlerarası seyahat gerçekleştirebilecekler. Türkiye’de yasal olarak bulunup, ikamet izni başvurusunda bulunan yabancılara ise İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından başvuruları sonuçlanıncaya kadar kalış izni sağlayan İkamet İzni Müracaat Belgesi düzenlenecek. Bu yabancılar da söz konusu belgeyle seyahat edebilecek.

 

İdari gözetimi sonlandırılan düzensiz göçmenler de ayrı bir belge alacak. Sınır dışı işlemleri tamamlanana kadar belirli bir ilde bildirim yükümlülüğüne tabi tutulan ancak çeşitli gerekçelerle başka bir ile seyahatine izin verilen göçmenlere İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından Yol İzin Belgesi düzenlenecek.

Devamını Oku

Yaz aylarının gelmesiyle Türkiye’deki yazlık konut talebi artmaya başladı. Emlak pazarında yerli, yabancı yatırımcıların yazlık konutlara olan talep artışının sebepleri arasında Türkiye’nin dünya üzerinde hem turizm hem ticaret merkezi olma yolunda ilerlemesi olduğunu belirten Neva Prestij Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öztürk, “Yabancılar Türkiye’nin sahil kesimlerini keşfetti. 1 milyon 750 bin liradan 30 milyon liraya kadar yazlık evler var ve bunlar her bütçeye göre her ülkeden talep görüyor. Şu an inşaat ve emlak sektörü yazlık satışları doping etkisi ile destekliyor. Özellikle Antalya, İzmir ve Ayvalık sahil şeridinde yabancıların gayrimenkule olan ilgisi her geçen gün artıyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2022 Haziran ayı konut satışı verilerine göre sadece haziran ayında Türkiye genelinde 150 bin 509 konut satıldı. Bu veriler ışığında yazlık konutlara da talebin artarak devam edeceğini vurgulayan Öztürk, “Şu an yazlık konutlara aşırı talep bulunmakta. Ukrayna-Rusya savaşından sonra hem Ukrayna vatandaşları hem Rus vatandaşlar güvenilir liman olarak ülkemizi tercih ettiler. Biz savaş bitse dahi bu talebin süreceğini öngörerek şu an Amasra, Antalya, İzmir, Seferihisar, Alaçatı, Ayvalık, İstanbul ve Ankara gibi bölgelerimizde 5 bine yakın konut üretmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“YAZLIK KONUTU TALEPLERİNİN EN AZ BİR İKİ YIL DAHA DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

 

Konutlar üzerinde pandeminin etkisinin hala devam ettiğini söyleyen Öztürk, “Antalya, Bodrum, İzmir bölgelerimizde Ukrayna ve Rus vatandaşları bunun yanında Arap ülkelerinden vatandaşlar ve Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan gibi Türki coğrafyalardan talep var. Onun dışında bizim ürettiğimiz Ayvalık, Amasra ve İzmir’in bazı bölgeleri gibi yerlerde yerli yazlık arayışları devam ediyor çünkü pandeminin etkileri hala bitmiş değil. Azalarak ya da çoğalarak devam ettiği için insanlar hala büyükşehirlerden kaçmak için ufak da olsa bir evi olsun istiyor. O yüzden yazlık taleplerinin en az bir iki yıl daha devam edeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Konutlara olan talep artışının yanında fiyat artışlarının da devam etmesini beklediklerinin altını çizen Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

 

“Şu an dövizin değerli olmasından dolayı yabancılar ülkemizdeki fiyatlarda başka ülkelerde yazlık alamıyor. O yüzden bütün inşaat firmaları yabancı müşterinin satışlarına daire yetiştiremiyor. Sırf yazlıklar değil normal konutlarda da böyle. Yani aşırı bir konut talebi var. Şu an yurt dışında 51 tane ayrı emlak ajansıyla çalışıyoruz. 51 ülkede Türkiye’de bizim ürettiğimiz konutlar pazarlanıyor. Bir de tabi burada tapu aldıkları zaman Türk vatandaşlığı elde ediyorlar. Bu vatandaşlığı aldığı zaman da Türk pasaportuyla Avrupa’ya, Amerika’ya gitmek kendi ülkelerine göre daha rahat olduğu için bu yüzden de talepte artış oluyor.”

 

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE YAZLIK KONUT PROJELERİNE BAŞLADIK”

 

Öztürk yabancı müşterilerinin talep artışı ile ilgili de “Yerli müşterilerimizin dışında yabancı müşterilere satışlar 2 bin seviyesindeyken şu an 50 binlere çıktı. Biz bunun 100 binlerin üzerine çıkacağını düşünerek Türkiye’nin her yerinde yazlık konut projelerine başladık. Daha önce yabancıların talep etmediği Amasra, İzmir Seferihisar, Alaçatı gibi yerlilerin tercih ettiği bölgeleri bile yabancılar keşfediyor. Biz de bu bölgelerde yatırımlara başladık. Şu an için biz yazlık olarak 5 bin konut üretiyoruz. İlerleyen dönemlerde ise 20 bine çıkmayı hedefledik” açıklamalarında bulundu.

“ŞU AN AKDENİZ BÖLGESİNDE NE SATILIK NE KİRALIK EV BULUNAMIYOR”

 

Ukrayna- Rusya savaşının bir sonucu olarak yazlık konut satışlarında da bu vatandaşlardan gelen talebin arttığını vurgulayan Öztürk, “Ukrayna ve Rus vatandaşlığını ele alırsak, özellikle Akdeniz bölgesinde Antalya limanında, Ukrayna ve Rusya’nın bütün havalimanlarından direkt uçuş olduğu için normalde her sene 2 bin tane konut satılan Ukrayna ve Rus vatandaşı müşterileri şu an 50 bin konuta çıkmış durumda. Şu an Akdeniz bölgesinde ne satılık ne kiralık ev bulunamıyor. Aşırı bir patlama yarattı. Ukrayna ve Rus vatandaşları buraya geldikten sonra burada yaşayabileceklerine inanıp, bulundukları yerlerde iş yerleri bakıyorlar. Yani orada ne iş yapıyorlarsa o işi burada da devam ettirmeye çalışıyorlar. O yüzden ben bu durumun dükkân satışlarına da bu saatten sonra etki edeceğini düşünüyorum” dedi.

 

Öztürk Türkiye’deki yabancı yatırımcıların son dönemlerde artmaya başlamasıyla ilgili de aşağıdaki açıklamalarda bulundu:

 

“Dünyada birçok büyük şehirde hemen hemen bütün ülkelerin başkentlerinde veya turizm şehirlerinde zaten nüfusun yarısı yabancı vatandaşlardan oluşuyor. Biz şu an kabullenemiyoruz ama Türkiye dünya üzerinde hem turizm hem ticaret merkezi olma yolunda ilerliyor. Bu yüzden ben bu talebin uzun yıllar devam edeceğini düşünüyorum. Buradan ev alan insanlar bir yatırımcı olarak Türkiye’de ne iş yapabilirim, diğer ülkelerdeki fabrikamı buraya taşıyabilir miyim diye düşünüyor ve arayışlara giriyor. Bunun Türkiye’ye uzun dönemde ticari açıdan da çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

 

  

Devamını Oku