Türkiye'de çalışma izni ile çalışan yabancı uyruklu vatandaşlar sigorta ödemelerinizde devletin sağlamış olduğu teşviklerden yararlanabilirsiniz.

Teşvik nedir ? 

Teşvik, devletin size sigorta ödemelerinde yapmış olduğu indirim anlamına gelmektedir. Örneğin sigorta ödemeniz aylık 1200 TL oluyorsa, teşvikten yararlandığınız takdirde bu ödeme aylık 600 TL civarı olabilmektedir. Teşviklerden yalnızca ev hizmetinde çalışan yabancı uyruklu vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Teşviklerden nasıl yararlanabilirsiniz ?

Çalışma izni başvurunuz onaylandıktan sonra, Turkpermit tarafından, sigorta kurumuna teşvikten yararlanmanız için form düzenlenmektedir. Bu form uygun görüldüğü takdirde sigorta teşviğinden yararlanabilirsiniz.

Teşvikten işveren veya çalışan daha önce yararlandıysa tekrar yararlanamayabilir.


Çalışma izni başvurusu ve çalışma izni detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz :
+90 535 108 93 95 - 0850 888 0 157

Devamını Oku

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa (YUKK’a) göre ikamet izni Türkiye’de kalmak üzere verilen izin belgesini ifade etmektedir. Yetkili makamlar tarafından düzenlenen bu izin belgesi yabancıya ülkemizde belirli bir süreliğine ve belirli bir yerde yaşama hakkı sağlamaktadır.Türkiye'de ülkelere göre belirlenen yasal kalış süresi haricinde kalmak isteyenler için ikamet izni alma zorunluluğu vardır. 

İkamet izin kartlarının ön ve arkasında yer alan bilgilerde ve kart tipinde 2021 yılı itibari ile Göç İdaresi tarafından yenilikler gerçekleşti. Bu yeniliklerden biriside kartın arka yüzünde yer alan, "İkamet izin belgesi türü" ibaresidir.

İkamet izin kartlarının arka yüzündeki ikamet izin belgesi türü, sahip olduğunuz ikametin hangi türden olduğunu ifade eder. Örneğin, Aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni veya kısa dönem ikamet izni gibi.

Kısa dönem ikamet izni türünün yanında bulunan parantez içine alınan harfler neyi ifade eder?

Bu harfler, ikamet izninizin amacını belirtir. Aşağıda kısa dönem ikamet izin kartlarındaki belirtilen harflerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

 • MADDE 31 – (1) Aşağıda belirtilen yabancılara kısa dönem ikamet izni verilebilir:
 • a) Bilimsel araştırma amacıyla gelecekler
 • b) Türkiye’de taşınmaz malı bulunanlar
 • c) Ticari bağlantı veya iş kuracaklar
 • ç) Hizmet içi eğitim programlarına katılacaklar
 • d) Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu anlaşmalar ya da öğrenci değişim programları çerçevesinde eğitim veya benzeri amaçlarla gelecekler
 • e) Turizm amaçlı kalacaklar
 • f) Kamu sağlığına tehdit olarak nitelendirilen hastalıklardan birini taşımamak kaydıyla tedavi görecekler
 • g) Adli veya idari makamların talep veya kararına bağlı olarak Türkiye’de kalması gerekenler
 • ğ) Aile ikamet izninden kısa dönem ikamet iznine geçenler
 • h) Türkçe öğrenme kurslarına katılacaklar
 • ı) Kamu kurumları aracılığıyla Türkiye’de eğitim, araştırma, staj ve kurslara katılacaklar
 • i) Türkiye’de yükseköğrenimini tamamlayanlardan mezuniyet tarihinden itibaren altı ay içinde müracaat edenler
Devamını Oku

Türkiye'de çalışan yabancı uyruklu vatandaşların çalışması 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre, izne tabiidir. 

Bu yönetmelik , 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca başvuru sahibi, mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsü sahibi sayılan yabancıların Türkiye’de çalışmalarına ilişkin usul ve esasları belirlemektedir.  


Uluslararası korumanız varsa, özbek, afgan, suriyeli nereli olduğunuz farketmeksizin kritelerlere tabi olmadan çalışma izni alabilirsiniz.100 bin TL sermaye, 5 tc vatandaşı çalışan olmasına gerek kalmadan sizlere bu konuda yardımcı oluyoruz. Başvurularınızı eksiksiz yapıyoruz. Uluslarası koruma sahibi olan kişiler, çalışma izninizi oto yıkama, deri kesici, temizlik görevlisi vb. gibi çeşitli sektörlerden alabilirsiniz. 

KRİTERLERDEN MUAF OLAN BAŞLICA KİMLERDİR ?

* Türk vatandaşı annesi, babası, çocuğu olan kişiler

* 3 yıl ve üzeri Türk vatandaşı ile evli olan kişiler

* Mavi kart sahipleri

* Uluslararası koruma kapsamındaki yabancı uyruklu kişiler

* Suriye vatandaşları

* Türk soylular

* Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları

Yukarıda bahsettiğimiz kişiler, çalışma izni kriterlerinden muaftır.

Çalışma izni başvurusu ve çalışma izni detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz : +90 535 108 93 95 - 0850 888 0 157

 

 

FARSÇA ANLATIM  / اخذ اجازه کار جهت پناهندگان در ترکیه

Devamını Oku

Türkiye'nin turizm kenti Antalya’da mart ayında yabancıya konut satışı geçen yılın mart ayına göre yüzde 52’lik artışla 889 olarak gerçekleşti. 

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, yaptığı açıklamada, yabancıya konut satışı verilerinde Antalya’nın özellikle ülke genelinde öne çıkmaya devam ettiğini belirtti. Türkiye genelinde yabancıya satılan 5 konuttan birisinin Antalya’da olduğunu aktaran Çetin, şunları kaydetti:

“Türkiye genelinde martta yabancıya konut satışı geçen yıla göre yüzde 40 artışla 4 bin 248 oldu. Bunun 889’u Antalya’da gerçekleşti. Antalya’da yabancıya konut satışı yüzde 52’lik bir artış yaşadı. Yabancıya konut satışında İstanbul’un ardından ikinci sıradaki kentimizin cazibesi, salgın sürecinde de konut yatırımı yapmak, Antalya’da yaşamak isteyen yabancıları çekti.”

Antalya’da konut satışı verileri yükseldiğinde insanların akıllarına artan beton miktarı değil, modern ve estetik tasarımlarla öne çıkan, zengin sosyal imkanlar sunan, doğal çevreye saygılı yaşam alanları gelmesi gerektiğini vurgulayan Çetin, “Kentin tüm paydaşları olarak bu bilinçle hareket edersek güzel Antalya dünyanın en gözde destinasyonlarından birisi olarak cazibesiyle fark yaratmaya devam edecektir” ifadesini kullandı.

Devamını Oku

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre İşyerlerinin ve Yabancıların Karşılaması Zorunlu Olan Değerlendirme Kriterleri bulunmaktadır. Türkiye'de güzellik salonlarında çalışma izni almanız için, yapacağınız iş dalında mesleki diplomanız veya sertifikanızın olması gerekmektedir. 

Otel bünyesinde bulunan güzellik salonları veya otellerden bağımsız hizmet veren güzellik salonlarında, işyerleri bakanlığın aradığı kriterleri sağlıyorsa çalışma izni başvurusu yapılabilir.

01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere:

* Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz turizm işletmeleri ile bunların bünyelerinde izinli faaliyet gösteren işletmeler (SPA, güzellik merkezi, spor merkezi, kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil vb. gibi küçük işletmeler), turizm seyahat acentaları, belgeli tatil köyleri ve turizm-animasyon organizasyon firmaları ile müstakil eğlence yerlerinde çalıştırılmak istenilen yabancılara en az ödenebilecek ücret başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücretten daha düşük olamayacaktır.

* Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz turizm işletmelerinin bünyelerinde izinli veya sözleşme ile faaliyet gösteren işletmelerde (kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil satışı vb. küçük işletmeler) en fazla iki yabancıya çalışma izni kriterlerine tabi tutulmaksızın çalışma izni verilebilecektir.

* Otellerden bağımsız güzellik salonlarında çalışacak olan yabancı uyruklu kişilerin sigortası asgar ücretinin 2 katı olarak ödenmektedir.

Güzellik Salonlarında çalışma izni almak için, işyerinin sahip olduğu kriterler nelerdir ?

* İşyerinde en az 5 t.c. vatandaşı çalışan olması,

* İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL olması,

* Güzellik salonu otel bünyesinde ise, en az 10 t.c vatandaşı şartı aranmaktadır.

Yabancıdan İstenilen Belgeler

* Pasaport 

* İkamet İzni

* Mesleki eğitim sertifikası

 

Devamını Oku

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre İşyerlerinin ve Yabancıların Karşılaması Zorunlu Olan Değerlendirme Kriterleri bulunmaktadır.

"2020 yılında tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını, küresel ekonomide büyük etkilere yol açarken bu süreçten en olumsuz etkilenen sektörlerin başında da turizm gelmiştir. bu nedenle, gerek turizmin yeniden canlanmasına destek olunması, gerekse sahadan gelen taleplerin karşılanması amacıyla, önceki yıllarda sektöre sağlanan muhtelif kolaylıkların sürdürülerek 2021 yılında da uygulanması bakanlığımızca uygun bulunmuştur."

Türkiye'de masör olarak çalışma izni alabilirsiniz. Bunun için işverenlerden ve masörlerden kriterler aranmaktadır. Yıllara göre değişiklik gösteren kriterler ile sizlere çalışma izni almanız konusunda yardımcı olabiliriz. Masaj salonları ve otellerde masör olarak çalışabilmeniz için hangi şartlar gerekmektedir :

* Masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı olması gerekmektedir. 

* Otellerde çalışacak uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde istihdam edilecek yabancılar için çalışan en az 10 T.C. vatandaşı şartı aranmaktadır.

* 3 yıldızlı turizm işletmelerinden ve belgeli tatil köylerinden, resmi makamlardan alınmış izinli masaj salonu bulunduğunu kanıtlayan belge, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istenmektedir.

* Bünyesinde, hamam, sauna, SPA ve vb. kompleks bulunduran turizm işletmelerinden sözleşme aranmaktadır.

* Masör olarak çalışan yabancıdan, milli eğitim bakanlığından alınan masör diploması veya mesleki sertifika istenmektedir.

Masör olarak çalışacak yabancılar asgari ücretin 2 katı üzerinden değerlendirilmektedir. Fakat teşvikten yararlanıldığı takdirde bu ödeme asgari ücret olarak geçerli olabilmektedir.

Çalışma izni için bize ulaşabilirsiniz: +90 535 108 93 95 - 0850 888 0 157

Devamını Oku